Munster Cross Country Championships
St. Augustine's , Dungarvan Jamuary 18th 2009
Senior Men 10000m
Position Name Club County
1 James McCarthy East Cork Cork
2 Sean McGrath East Cork Cork
3 Jason Fahy Olympic Harriers Clare
4 Dermot Galvin St. John's Clare Clare
5 Cian Murphy Iveragh Kerry
6 Christopher Bracken Thurles Crokes Tipperary
7 John Cleary Ferrybank Waterford
8 Brian McGinley Ennis Track Clare
9 Donnacha O'Mahoney East Cork Cork
10 Con Marshall St. Finbarr's Cork
11 Trevor Woods St. Finbarr's Cork
12 Padraig Healy West Waterford Waterford
13 Niall McCormack Ferrybank Waterford
14 Ferdia O'hAodha Ferrybank Waterford
15 Eoin O'Sullivan Togher Cork
16 Tony Kelleher Togher
17 Ruari O'Donnell Limerick AC
18 David Quinn Ennis Track Clare
19 Sean Stilwell West Waterford Waterford
20 Joe O'Connor An Riocht
21 Frank O'Carroll East Cork
22 Pat Ryan Dundrum Tipperary
23 Shane Mullaney Thurles Crokes Tipperary
24 Frank Hayes East Cork
25 Eric Meade East Cork
26 Stephen Hunter Clomnel Tipperary
27 Peter Fennell Togher
28 Paul Tucker St. Finbarr's
29 Martin Keane Dundrum Tipperary
30 Brian Swaby Waterford Waterford
31 Donal Coakley Togher
32 Denis McCarthy East Cork
33 Dermott Kearns West Limerick
34 Ger Guinea West Limerick
35 Donal Keane Dundrum Tipperary
36 John Shanahan Dundrum Tipperary
37 Harry O' Brien West Waterford Waterford
38 Michael Maher Ennis Track Clare
39 Keith White St. John's Clare Clare
40 Cian Hogan An Riocht Kerry
41 Shane Fitzgerald East Cork
42 Kevin Malone Waterford
43 Ruaidhri Devitt Dundrum Tipperary
44 Micheal Coen Dundrum Tipperary
45 Niall Collins West Limerick
46 Danny Folan Ennis Track Clare
47 Eoin Dullea Waterford Waterford
48 Michael Moore Dundrum
49 Eamon McEvoy St. Finbarr's
50 Kevin Kenneally West Waterford Waterford
51 Brian O'Connor Grange Fermoy
52 Padraig Coen Dundrum Tipperary
53 Tadhg Vaughan Coolquil Tipperary
54 Tim Murphy Grange Fermoy
55 Peter Murphy Waterford
56 Brian Russell St. Finbarr's
57 Maurice Tobin Grange Fermoy
58 Tony O'Brien St. Finbarr's
Place Clubs Positions Points
1 East Cork 1, 2, 9, 21 33
2 Togher 15, 16, 27, 31 89
3 St. Finbarr's 10, 11, 28, 49 98
4 Ennis Track 8, 18, 38, 46 110
5 West Waterford 12, 19, 37, 50 118
6 Dundrum 22, 29, 35, 36 122
7 Waterford 30, 42, 47, 55 174
Place County Positions Points
1 Cork 1, 2, 9, 10, 11, 15 48
2 Waterford 7, 12, 13, 14, 19, 30 95
3 Clare 3, 4, 8, 18, 38, 39 110
4 Tipperary 6, 22, 23, 26, 29, 35 141
Senior Women 5000m
Position Name Club County
1 Niamh O'Sullivan An Riocht Kerry
2 Corinna Walsh West Waterford Waterford
3 Siobhan O'Doherty Borrisokane Tipperary
4 Niamh Roe Eagle Cork
5 Louise Cavanagh Bandon Cork
6 Carmel Parnell Leevale Cork
7 Carmel Crowley Bandon Cork
8 Marie Carey Ennis Track Clare
9 Patricia O'Brien Ennis Track Clare
10 Angela McCann Clomnel Tipperary
11 Laura Crowe An Riocht Kerry
12 Ann Donnelly St. Finbarr's Cork
13 Deirdre Troy Ennis Track Clare
14 Michelle OβMahoney Kilmurry Ibrickane/N. Clare Clare
15 Mary Sweeney St. Finbarr's Cork
16 Siobhan Lennon Ennis Track Clare
17 Margo Dinan St. Finbarr's Cork
18 Alice Venables St. Finbarr's Cork
19 Blaithin Hannon St. Finbarr's Cork
20 Maura Prendeville An Riocht Kerry
21 Deirdre Daly Ennis Track Clare
22 Joan Haugh Midleton
23 Ann Marie Healy Eagle Cork
24 Marian Burke St. Mary's Clare Clare
25 Norma Wall West Waterford Waterford
26 Linda O'Connor An Riocht Kerry
27 Eilis Ni Aodha West Waterford Waterford
28 Angela McEvoy St. Finbarr's
29 Aisling Hoey Moycarkey Coolcroo Tipperary
30 Karen Ryan West Waterford Waterford
31 Josie Ui Chuirrin West Waterford Waterford
32 Brigid Coffey West Waterford Waterford
Place Clubs Positions Points
1 Ennis Track 8, 9, 13, 16 46
2 An Riocht 1, 11, 20, 26 58
3 St. Finbarr's 12, 15, 17, 18 62
4 West Waterford 2, 25, 27, 30 84
Place County Positions Points
1 Cork 4, 5, 6, 7 22
2 Clare 8, 9, 13, 14 44
3 Kerry 1, 11, 20, 26 58
4 Waterford 2, 25, 27, 30 84
Junior Men 6000m
Position Name Club County
1 Liam Markham Ennis Track Clare
2 Michael Carmody Emerald
3 Alex Flynn Ferrybank Waterford
4 Vincent Molumby Thurles Crokes Tipperary
5 Damian Landers St. Cronan's Clare
6 Declan Power West Waterford Waterford
7 Alan O'Reilly Glenbower Cork
8 Jake O'Regan St. John's Clare Clare
9 Eoin Brew St. John's Clare Clare
10 Eoin Casey Glenbower Cork
11 Gary Cantwell K.C.K.
12 Brian Hallissey West Waterford Waterford
13 Joe Conway West Waterford Waterford
14 Matthew Ryan Moyne Tipperary
15 Richie Fogarty Moyne Tipperary
16 Ciaran Purcell Thurles Crokes Tipperary
17 David Earley West Waterford Waterford
18 Eamon Murphy West Waterford Waterford
19 Tom Cullen Thurles Crokes Tipperary
20 Paul Lane Glenbower
21 Alan Lane Glenbower Cork
Place Clubs Positions Points
1 West Waterford 6, 12, 13, 17 48
2 Glenbower 7, 10, 20, 21 58
Place County Positions Points
1 Waterford 3, 6, 12, 13, 17, 18 69
Junior Women 4000m
Position Name Club County
1 Kate Veale West Waterford Waterford
2 Claire Madigan St. John's Clare Clare
3 Niamh Ryan Ferrybank Waterford
4 Elma Nugent West Waterford Waterford
5 Ciara Curran An Riocht Kerry
6 Kitty Walsh Ferrybank Waterford
7 Beth Walsh Ferrybank Waterford
8 Siobhan Heylin Waterford Waterford
9 Edel Roche West Waterford Waterford
10 Rebecca Maher West Waterford Waterford
11 Jane Halley Ferrybank Waterford
Place Clubs Positions Points
1 West Waterford 1, 4, 9, 10 24
2 Ferrybank 3, 6, 7, 11 27
Place County Positions Points
1 Waterford 1, 3, 4, 6 14